reklama

Globálne oteplenie pred 1000 rokmi, ako na Vianoce rozkvitli stromy

Ak je kľúčom k budúcnosti naša minulosť, potom by sme mali pochopiť aj minulosť klímy. Klíma sa neustále menila, mení sa a bude sa meniť. Menila sa dávno pred príchodom človeka a bude sa meniť aj po jeho vyhynutí. Mali sme tu Veľké doby ľadové tzv. zaľadnenia, potom tropické epochy Zeme, kedy nebol ľad ani na póloch. Až 90% veku Zeme nebol ľad ani na póloch. Skrátka klimatický systém sa skladá z neskutočného množstva cyklov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (63)
Obrázok blogu

My žijeme posledných 10 000 rokov v dobe medziľadovej, nazývanej Holocén. Čudovali by ste sa, ale aj v tomto relatívne stabilnom a teplom čase môžeme nájsť viacero teplejších a chladnejších období, ktoré sa striedajú ako na hojdačke. Zrejme viacero z nich bolo ešte teplejších ako dnešok, no ja Vám chcem predstaviť posledné obdobie, kedy bolo teplejšie ako dnes. Poďme do stredoveku. Pýtate sa ako to môžeme vedieť, ak teplomery existujú len posledných 130 rokov? Samozrejme máme viacero dôkazov, no pozrite sa na nich vy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obdobie o ktorom chcem hovoriť klimatológovia označujú ako stredoveké klimatické optimum (medieval warm period). Ak by sme sa presunuli do roku 1000, boli by sme prekvapený aké počasie panovalo. Postupne sa v Európe začalo otepľovať. Otepľovanie bolo takmer ako dnes, možno ešte prudšie. Nepriaznivé počasie sa naopak vyskytovalo čoraz zriedkavejšie. Bolo menej povodní, zrážky boli vyvážené a úroda sa zväčšovala. Pre tamojšie obyvateľstvo to bolo vynikajúce. Počet roľníkov vzrástol v Európe zo 40 miliónov na 60, hlavnú zásluhu na tom malo práve oteplenie. V tomto období ustálili vojny (jedla bolo dostatok), tieto generácie postavili tie najväčšie katedrály v Európe. Teplé počasie zaznamenali aj niektorí historici v kronikách. Napríklad zima v roku 1186: „Neslýchane mírná zima; po celé střední Evropě panovalo příjemné blaho. V únoru (februári) bylo možno nalézti jablka veliké jako lískové oříšky. V květnu již dozrávalo ovoce a obilí.„

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zima 1289 – 1290 - „Tato zima byla neslýchane mírná, na vánoce kvetly stromy, dívky přinášely čerstvé květy z kvetoucích třešní a chlapci se brouzdali v řekách. Na den 6. ledna přileteli ptáci a dne 14. ledna se již nacházeli jahody a vínne keře již začaly kvést.

Takéto extrémne teplé zimy boli zaznamenané v Európe viaceré. Ak by sme takú teplú zimu zažili dnes, tak si neviem predstaviť média. O globálnom otepľovaní by bolo rečí...

V každom prípade v tomto období prosperoval nejeden národ. Jedným z nich boli aj Vikingovia. V roku 986 osídľujú Grónsko, ktoré nazvali „Zelená zem“. Do roku 1200 počet obyvateľov Grónska stúpol na 3000. Na príjemných zelených pláňach južného Grónska Vikingovia chovajú ovce a ich populácia rastie. V tomto období je osídlených viacero severných častí našej Zeme. Nielen v Európe, ale aj v severnej Kanade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším ukazovateľom teplejšej klímy bolo pestovanie viniča. Víno sa pestovalo ďaleko severnejšie ako dnes. Dokonca produkcia v južnom Anglicku, šokovala a ruinovala francúzskych vinárov. Vínu sa dobre darilo aj u nás v Uhorsku. Víno sa pestovalo v severnejších kotlinách dokonca aj severne od Prešova v Košickej kotline.

Víno nebolo jedinou rastlinou, ktorá sa rozširovala viac severne. Nedávne výskumy na severe Fínska a na Sibíri dokázali, že les rástol pred 1000 rokmi severnejšie a v horách vystupoval aj vyššie. To mohlo byť spôsobené jedine lepšími teda teplejšími klimatickými podmienkami. Na opačnej strane Zeme zas upadla v dôsledku tepla a sucha civilizácia Mayov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od polovice 14. storočia sa začalo postupne ochladzovať. Nasledovala dlhá chladná etapa nazývaná: Malá doba ľadová, ktorá Európu sužovala až do polovice 19. storočia. Mnoho obyvateľov následne vyhynulo v početných hladomoroch. Nešlo ani tak o trvalé obdobie chladu ako o neskutočné striedanie extrémov. Od roku 1850 sa začalo opäť otepľovať. Keďže už máme k dispozícií teplomery, nazvali sme to globálne otepľovanie.

Jozef Kurty

Jozef Kurty

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujimam sa o psychiku človeka, psychologické pochody v spoločnosti, zlo v spoločnosti (ponerológia), spoločenské dianie a politiku, klimatológiu a geografiu. V poslednom čase sa zaujímam o filozofiu a kritické myslenie, ako ex-konšpirátor. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu