reklama

Ekonómia je chorá veda! Viď: Grécko

Musím napísať tento pre mnohých útočný článok, no už sa na to nedokážem pozerať. Samé pre prosté ľudstvo nezmyselné slová ako: eurovaly, globálne depozitné certifikáty, absorpcie, abolície, inflácie, deflácie... O čom je vlastne tá ekonómia? Mala by byť o ekonomickom, teda šetrnom a efektívnom, hospodárení. Je to naozaj tak? Ani v tom najhoršom sne! Všetci skončíme ako Gréci... Skôr, či neskôr...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)

Ekonómia je cirkus. Ekonómia je divadlo. Pozrite sa čo sa deje v Grécku. Grécko je neskutočne zadlžená krajina, no skutočnosť je zrejme iná. Celý ten ohromný dlh Grécka pozostáva asi z 10% kapitálu a zvyšných 90% dlhu tvoria úroky a úroky z úrokov! Grécko ešte dnes spláca dlh z roku 1929 americkým bankám. Dlžníci už dávno splatili čo si požičali. Dnes už situácia zašla až príliš ďaleko. Každou splátkou dlhu Grécko splatí približne 3% dlhu a zvyšných 97% sú úroky a úroky z úrokov. Áno takto funguje náš bankový a ekonomický systém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Banky sú v podstate neskutočne podivné inštitúcie. Ich produktivita do spoločnosti je prakticky nulová. Ak chcete vedieť ako pracujú bankové inštitúcie môžete si prečítať môj článok banka – zotročiteľ národa, alebo si môžete hoci kde na Googli nájsť základnú prednášku z ekonómie: Bankový systém a tvorba peňazí. Je dôležité tento mechanizmus pochopiť a zamyslieť sa nad ním, lebo na nich stoja naše životy! Zhrnúť by sa to dalo asi takto. Komerčné banky na základe každého vkladu môžu legálne vytvoriť 9 krát viac peňazí úplne z ničoho, pomocou tzv. systému čiastkových rezerv. Môžu to spraviť preto, lebo je po týchto peniazoch dopyt. Ak si požičiate z banky peniaze, musíte ich splatiť s úrokom (Hypotéka 100 000 eur s fixáciou na 30 rokov s 5% úrokom = banke zaplatíte 93 255 eur len na úrokoch)! Banka tie peniaze vytvorí doslova z ničoho, bez akejkoľvek vloženej hodnoty. Len na základe čiastkových rezerv. Množstvo dlhov je preto odjakživa vyššie ako všetky peniaze v obehu práve kvôli úrokom. Peniaze na splatenie úrokov v obehu neexistujú, preto je vždy v ekonomike prítomná inflácia a bankroty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto za to môže? My? Gréci? Nie. Môže za to tento chorý bankovnícky a ekonomický systém, ktorý nič neprodukuje, nič pre spoločnosť netvorí, len ľudí zotročuje a zdiera. Zabezpečuje mocenským elitám moc a drží ľudí v strachu a biede. Ja si nechcem uťahovať opasok! Ja nechcem šetriť a platiť vysoké dane! Nechcem makať na zahraničné korporácie, banky a medzinárodný menový fond! Nechcem splácať nezmyselné úroky z úrokov a fiktívne dlhy! Chcem si založiť rodinu a mať bývanie bez toho, aby som sa stal na 30 rokov nevoľníkom banky a splácal nezmyselné úroky, triasol sa o bývanie a o svoju existenciu. Žijeme v omyle. V domnienke, že takto je to správne. Z každej strany sa na nás hrnú reklamy a propaganda o výhodných sporeniach, hypotékach, flexihypotékach ... Díky Broňa! Dokedy vydržíme? Dokedy sa necháme takto nezmyselne zdierať týmto chorým systémom ekonomiky? Stále len sklopíme hlavu a pokračujeme v stereotype života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čím sa teda previnili Gréci? Dovolili si žiť ako sa hovorí nad pomery. Žili viac ako my. Viac ukrojili bankám z koláča. To sa im samozrejme vypomstilo, ale vypomstí sa to aj nám. Tento chorý bankovo – ekonomický systém raz určite padne, lebo rast donekonečna neexistuje. Pred tým však sa nás budú snažiť vykoristiť a vycucať do posledného eura! Samozrejme sa tomu oficiálne moderne hovorí: šetrenie a uťahovanie opaskov. Výsledok je ten istý, a to nezamestnanosť, chudoba, prehlbujúce sa rozdiely medzi bohatými a chudobnými... Stredná vrstva sa zmrští, alebo zanikne.

Na konci poukážem na logické psychologické vysvetlenie, prečo je ekonomika úplne iracionálna, stupídna veda a v rukách mocenských elít je nástrojom debilizácie spoločnosti. Ekonómia vychádza z istých modelov a ekonomických predpokladov, na ktoré sú ekonómovia tak pyšní. Tieto modely fungujú skvele, no len na papieri. Všetky modely totiž psychologicky vychádzajú z toho, že človek sa v tomto modeli zachová ekonomicky a racionálne. Človek je ale emocionálna bytosť a VŽDY sa rozhoduje na základe svojich emócií. Ekonomické modely sú tak teoreticky robené a teoreticky by sa dali aplikovať, ak by sa ľudia chovali ako psychopati.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na koniec by som len poznamenal, že nie som ani socialista ani komunista. Nie som žiaden pravičiar, ani ľavičiar. Píšem to preto, lebo mnohí ľudia si stupídne myslia, že ak sa niekto opováži vysloviť nesúhlas s týmto systémom kapitalizmu a demokracie, tak je automaticky komunista! Je to pokrytecké a choré myslieť si niečo také. Robia to len úbohí a zatrpknutí ľudia, ktorý si nevedia predstaviť nič iné ako tieto spoločenské systémy. Robia to ľudia, ktorí sú majstrami v prezliekaní kabátov. Presne tí, ktorí vo svojej pracovni v tichosti po ´89tom zložili fotku Lenina a vyvesili Gorbačova a nadávajú na komunizmus na plné hrdlo. Komunizmus bol súčasť evolúcie spoločenských systémov. Naivne si myslieť, že tento systém v ktorom žijeme je ten najsprávnejší a nikdy neskončí je hlúposť...

Jozef Kurty

Jozef Kurty

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujimam sa o psychiku človeka, psychologické pochody v spoločnosti, zlo v spoločnosti (ponerológia), spoločenské dianie a politiku, klimatológiu a geografiu. V poslednom čase sa zaujímam o filozofiu a kritické myslenie, ako ex-konšpirátor. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu