reklama

Demografická časovaná bomba? Ekonomika vs demografia

Ak sa do roku 2020 nič nezmení v rómskych osadách, ich 30 – roční obyvatelia si nebudú pamätať na nikoho z osady, kto niekedy pracoval! Bojíme sa o našu ekonomiku kvôli nepriaznivej demografii, pritom nepriaznivá demografia je výsledkom nepriaznivej ekonomiky. Nepriaznivá ekonomika je pritom výsledkom nepriaznivého hospodárskeho rastu! Riešiť demografický problém dôchodkov je nezmysel, pokiaľ tu existujú a budú existovať regióny, kde je každý tretí človek bez práce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (63)
Obrázok blogu

Počet ľudí na tejto Zemi už presiahol 6,5 miliárd. Odhaduje sa, že nás je už skoro 7 miliárd. Demografia a jej vývoj dáva zabrať mnohým ľuďom. Vývoj je založený na prognózach. Prognózy nám ukazujú, že počet obyvateľov rozvojových krajinách bude narastať, zatiaľ čo vyspelé krajiny budú skôr stagnovať. Demografia so sebou prináša niekoľko problémov, no niektoré sa stali až príliš populárne. Jeden z nich sa začal skloňovať akosi často.

Problém dôchodkov je jeden z najväčších problémov demografie. Už teraz mohutná povojnová generácia a u nás silná generácia narodená v socializme, nastupuje do dôchodku, no malé deti sa nerodia. Počúvame z každej strany, že to je naozaj veľký problém a život budúcich dôchodcov je ohrozený. Taktiež k tomu prispieva aj zvyšujúci sa vek života. No na druhej strane by som rád uviedol dva faktory, ktoré do istej miery tejto teórií aj protirečia. Veľkosť dôchodkov zabezpečuje hospodársky rast krajiny. Čím je hospodársky rast väčší, tým je aj dôchodok väčší. Demografické prognózy sa zameriavajú len na demografiu, pritom len máloktoré berú do úvahy hospodársky rast (ak vôbec nejaké také existujú). Skúsim to podrobnejšie popísať. Aj keby sa rodilo dostatok detí a produktívna generácia by bola silná, to nezaručuje automaticky aj hospodársky rast. Samozrejme produktívne obyvateľstvo je veľmi dôležité pre ekonomiku, ale nezabúdajme aj na nezamestnanosť. Mnoho mladých ľudí, ktorí v podstate patria do EAO (ekonomicky aktívne obyvateľstvo), nemajú prácu. Tým pádom síce patria do produktívneho obyvateľstva, lenže ich prínos a produktivita je nulová. Dokonca je záporná, lebo títo ľudia možno berú aj podporu v nezamestnanosti. Zamyslime sa preto, prečo je ich produktivita nulová? Lebo si nemôžu nájsť prácu. Prečo si nemôžu nájsť prácu? Lebo práce je málo a prečo je práce málo? Lebo hospodársky rast je malý.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verte či nie, samotná demografia nič nerieši a vôbec nevyrieši problém dôchodkov. Vyrieši ho dostatok pracovných miest a stabilný hospodársky rast. Ak vám to ešte stále nestačí, pozrime sa do sveta. Dnes je vo svete plno krajín, najmä v Ázií a Afrike, kde je demografia priaznivá. Je tam dostatok produktívneho obyvateľstva a cez to všetko krajina zápasí s obrovskými finančnými ťažkosťami. Je to spôsobené slabým hospodárskym rastom a malým trhom práce.

Ďalej si položme otázku, čo spôsobuje malú pôrodnosť? V dnešnej neistej dobe si každý rozmyslí, či do tohto sveta prinesie dieťa. Zmenila sa od základov mentalita obyvateľstva. Mladí ľudia sa boja v dnešnom čase priniesť na svet dieťa. Najprv si hľadia vzdelania, kariéru, zabezpečenie a potom zmýšľajú nad potomstvom. Je tento postoj čudný? Nechcem ho súdiť, ale je prinajmenšom rozumný v dnešných ťažkých časoch ekonomických problémov. Treba si však uvedomiť jedno. Bojíme sa o našu ekonomiku kvôli nepriaznivej demografii, pritom nepriaznivá demografia je výsledkom nepriaznivej ekonomiky. Nepriaznivá ekonomika je pritom výsledkom nepriaznivého hospodárskeho rastu! Demografia a problém dôchodkov rieši len jedinú otázku – Bude za pár rokov dostatok produktívneho obyvateľstva na to, aby uživil dostatok dôchodcov? Ja sa na to pozerám trochu inak a opýtam sa – Bude za pár rokov dostatok pracovných miest, aby sa zabezpečil dostatočný hospodársky rast a tým pádom aj dôstojný život nielen dôchodcov, ale aj produktívneho obyvateľstva? Dnes máme dostatok produktívneho obyvateľstva, pritom pracovných príležitostí je málo. Do budúcna sa bojíme len o demografiu, pritom sa nezaujímame o ekonomiku. Ak by mal každý v tejto spoločnosti záruku dobrého zamestnania a určitého životného štandardu, ktorý pramení z dobrej ekonomiky a hospodárskeho rastu, tak by sa určite nebál priniesť na svet aj viacerých potomkov. Mentalita ľudí by sa zmenila a demografia by sa tak vylepšila! My sa však zaujímame len o demografické hľadisko, pritom vôbec neriešime ekonomické hľadisko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej nezabúdajme, že v našej krajine žije veľmi početná menšina, ktorá viac zo spoločnosti berie ako dáva. Ich produktivita je taktiež skôr záporná. Okrem toho táto menšina má tendenciu zdvojnásobiť sa ani nie za dve dekády. Ak sa tento problém nebude riešiť, situácia bude naozaj zlá a toto je demografický problém sám o sebe. V jednej publikácií som dokonca čítal, že ak sa do roku 2020 nič nezmení v rómskych osadách, ich 30 – roční obyvatelia si nebudú pamätať na nikoho z osady, kto niekedy pracoval! Kompetentných však tieto otázky zrejme nezaujímajú, a rómska otázka sa nijako nerieši. No majme na pamäti, že demografia Rómov pramení z rovnakého princípu a to ekonomického. Niektorí ľudia nechcú do dnešnej neistej doby priniesť dieťa, lebo sa boja že by ho nevedeli dostatočne uživiť, pre druhých sú zas tiež ekonomické dôvody dôvodom prečo deti plodia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jediný problém dôchodkov je ekonomický, nie demografický. Dôchodky predstavujú nemalý výdaj štátu. Ak bude dôchodcov veľa aj výdaje štátu sa zvýšia. Dôchodky tak predstavujú naozaj vážny problém a v budúcnosti v štátnom rozpočte. To je aj dôvod, prečo sa o tom toľko hovorí. Uvedomme si však, že to záleží len na ekonomike. Riešiť demografický problém dôchodkov je nezmysel, pokiaľ tu existujú regióny, kde je každý tretí človek bez práce.

Jediný kto na tomto dôchodkovom ošiali profituje sú rôzne finančné inštitúcie, ktoré presvedčili milióny ľudí aké je dôležité si na dôchodok sporiť. Ľudia radšej zverujú svoje peniaze týmto inštitúciám a radšej si dlhodobo sporia. Osobne si nemyslím, že je to najlepší spôsob, no do istej miery je aj potrebný. Dúfam, že títo sporitelia z dlhodobého hľadiska neprídu o svoje peniaze infláciou, alebo inými machináciami. Aj skvelý americký dôchodkový model známy pod skratkou 401(k) sa spočiatku zdal veľmi výnosný, no postupom času veľa ľudí prichádza na to, že to až také ružové nebude. Tieto penzijné programy sú veľmi citlivé na zakolísania trhu. V každom prípade problém dôchodkov sa javí ako začarovaný kruh. Výdavky spoločností, ktoré musia odvádzať na svojich zamestnancov sa zväčšuje, čo paradoxne znižuje ich produktivitu a tým pádom aj hospodársky rast. Naproti tomu zamestnanci si na dôchodok aj sporia, často krát v programoch, ktoré sú závislé hlavne na hospodárskom raste. Ich výnosy by tak boli možno vyššie. Nachádzame sa tak v začarovanom kruhu.

Jozef Kurty

Jozef Kurty

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujimam sa o psychiku človeka, psychologické pochody v spoločnosti, zlo v spoločnosti (ponerológia), spoločenské dianie a politiku, klimatológiu a geografiu. V poslednom čase sa zaujímam o filozofiu a kritické myslenie, ako ex-konšpirátor. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu