Prečo chce USA zničiť Líbyu? Neverte im!

Autor: Jozef Kurty | 3.5.2011 o 17:22 | (upravené 3.5.2011 o 18:02) Karma článku: 16,00 | Prečítané:  3988x

Kaddáfimu zabili syna a vnúčatá. Prečo? Nech žije demokracia! Akosi nechápem prečo chce USA stále „zachraňovať demokraciu“ len v štátoch kde je dostatok „čierneho zlata“ prípadne iná forma zisku. Kde boli v roku 2004 keď vládne jednotky v Sudáne nariadili systematické vyvražďovanie 70 000 ľudí v provincií Dárfúr? Vláda zabraňovala dodávkam humanitárnej pomoci, úmyselne intoxikovala vodné zdroje, ničila dediny a úrodu, súčasťou bolo samozrejme aj systematické znásilňovanie žien...

 

Namiesto toho vtrhnú do Líbye, jedného z najvyspelejších štátoch Afriky. Muamar Kaddáfi je možno posadnutý mocou, no ľudia v Líbyi sa nemali až tak zle. Zrejme nevieme, že Líbya je sociálny štát a to v priamom slova zmysle. Podľa indexu životnej úrovne je Líbya na 53. mieste na svete.

V Líbyi je zadarmo zdravotníctvo, niektoré lieky, školstvo. V krajine neexistuje nájomné a dokonca sa neplatí ani za energie. Pri kúpe automobilu 50% dotuje štát. Benzín stojí asi 14 centov. Úvery sa poskytujú bez úrokov. Ak chcete prevádzkovať živnosť, štát poskytuje nenávratnú pôžičku vo výške 20 000 dolárov. Súčasťou je aj nenávratná dotácia na kúpu bytu pre novomanželov vo výške 64 000 dolárov, príspevok pri narodení dieťaťa 7000 dolárov a samozrejme aj mnohé iné. Tie čísla však nemusia byť veľmi presné, no Kaddáfi sa zrejme riadil matematikou 1/3 z prijímov mne, druhú tretinu ľuďom a zvyšnú armáde. Treba si uvedomiť, že Líbya má obrovskú rozlohu, veľa ropy a len 6,5 mil. obyvateľov. Počet registrovaných automobilov je napr. 14 mil.

Dvaja významní britskí žurnalisti David Bluntly a Andrew Lycett priznali: „Mladí ľudia sú dobre oblečení, živení a vzdelaní. Dnes si Líbyjčania zarábajú v priemere na hlavu viac ako Briti. Nerovnosť ročných príjmov je menšia ako vo väčšine štátov. Líbyjské bohatstvo je spravodlivo rozdelené v celej spoločnosti. Každý Líbyjčan má zabezpečené bezplatné (a často vynikajúce) vzdelanie, lekársku a zdravotnú starostlivosť. Nové školy a nemocnice sú impozantné podľa všetkých medzinárodných štandardov. Všetci Líbyjčania majú vlastný dom alebo byt, automobil, televízor, video a telefón."

Snáď by som len podotkol, že ešte v 50tych rokoch bola Líbya jedným z najchudobnejších štátov na svete. Ropné bohatstvo však tejto krajine zabezpečilo rast HDP a postupnú modernizáciu. Do istej miery je to preto, lebo Kaddáfiho režim nie je poskokom západných mocností. Ľudí tam nezdierajú veľké korporácie a medzinárodné banky. To sa však zrejme čoskoro zmení.

Skúsme si položiť otázku, prečo ľudia za Kaddáfiho bojujú? Prečo sa nechcú podvoliť „demokracií“? Ukazujú nám zábery ľudí, ktorí sa búria. Často ide o nastrčených a podplatených ľudí, ktorí vyjdú do ulíc a média z toho spravia dojem, že je v uliciach celý národ. Kaddáfimu dokonca zabili syna a vnúčatá a ľudia sa vraj tešia. Pozrite si zábery tých ľudí. Je ich tam dokopy 100 na nejakej ulici? Toto si prosím nemýľme z Egyptom, kde naozaj situácia bola zlá.

Budúcnosť Líbye?: Je neistá, ale zrejme to dopadne tak, že USA pod zámienkou „demokratizácie“ zničia celú krajinu. Následne krajina prejde pod vojenskú správu, Kaddáfi bude odstránený a dosadia tam svojho „demokrata“, ktorí sa plne podvolí západu. Rafinérie a strategické podniky budú sprivatizované a prejdú pod záštitu medzinárodných korporácií. Následne bude treba zničenú krajinu obnoviť, takže zákazky sa dohodia konštrukčným korporáciám. Na krajinu sa uvrhne obrovský dlh, ktorí obyvateľstvo zotročí. Prídu o všetky doterajšie sociálne výhody, enormne vzrastie miera chudoby a nezamestnanosti.

Podobný scenár sa opakoval aj v Paname, Guatemale, Ekvádore a samozrejme aj Iraku. Kaddáfi sa samozrejme určite tiež nabalil, no nezabúdal aj na ľudí. Taktiež zrejme Kaddáfi trpí syndrómom mocenskej pýchy, no dokázateľne touto chorobou trpí aj George Bush, Tony Blair a Margaret Thatcher a koniec koncov týmto syndrómom trpelo 18 prezidentov USA a 26 premiérov Veľkej Británie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?