Pokus o psychologický profil kanibala a jeho obete

Autor: Jozef Kurty | 20.5.2011 o 13:50 | (upravené 21.5.2011 o 8:44) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  3233x

Nechcem nikoho urážať, haniť a podceňovať. Ľudia sa dokážu len rozhorčovať a krútiť hlavami, no nedokážu pochopiť a pomôcť kým je ešte čas. Len ťažko môžeme nazvať kanibala a jeho obete normálnymi ľuďmi. Bohužiaľ ide o psychickú chorobu, za ktorú ani dotyční nemôžu. Preto im nebudem nič vyčítať ani na nich nadávať. Títo ľudia potrebovali pomoc, no ľudská psychika je nevyspytateľná. Situácií nijako nepomohla ani ruka zákona, ktorá celú akciu úplne pokazila.

 

Kanibal Matej Čurko bol vzorný manžel a otec. Nikto z jeho okolia ho vôbec nepodozrieval. Vo vnútri v jeho hlave sa však niečo odohrávalo. Vzrušovala ho smrť a pohľad na ňu? Zrejme áno. Potom sa naskytá otázka, či ho možno zaradiť medzi kriminálnych psychopatov – sériových vrahov. Sériových vrahov jednak vzrušuje pohľad na smrť, ale keďže sú psychopati jedine o čo im ide je pocit moci, ktorí dosiahnu nad svojou obeťou. Kriminálni psychopati nemajú vyvinutý pocit viny, nedokážu sa vžiť do pocitov druhých ľudí, sú emotívne úplne prázdni. Svoje obete si vyberajú zväčša náhodne a vôbec nepozerajú na akékoľvek morálne hľadisko. Bol taký Čurko?

Zrejme nie. Aktívne vyhľadával obete, ktoré chcú zomrieť. Nechcel nikoho zabiť proti jeho vôli. Samozrejme je to tiež choré a zvrátené, lenže správal sa úplne inak ako kriminálny psychopat. Kriminálny psychopat typu sériového vraha vyhľadáva hlavne obete, ktoré nechcú zomrieť. Potrebujú mať totiž pocit sily a nadradenosti nad obeťou. Zabiť človeka ktorý sa im sám ponúkne je pre nich nezaujímavé. Matej Čurko zrejme nebol kriminálny psychopat. Trpel závažnou psychickou poruchou, zrejme nejakou poruchou osobnosti, nedá sa vylúčiť aj nejaký typ schizofrénie. Obete vyhľadával cez internet a sústredil sa len na tých, ktorí si priali smrť. To môže u neho značiť isté uvedomenie, alebo morálnu pohnútku nezabiť nikoho kto si to nepraje. Tým kontaktom s obeťou samozrejme len zvýšil svoje šance, že ho chytia a zrejme si to uvedomoval. Kriminálny psychopat by sa zrejme takto neohrozil, keďže pocity viny a svedomia u neho nie sú. 

Čo jeho obete? Hovorí sa najmä o mladej a krásnej Lucii. Novinári poukazujú na šialené, nahé dievča na streche budovy a ľudia krútia hlavami. Nikto si však ani nedokáže predstaviť to, čo tá chudina zrejme prežívala. Silné depresie, prípadne iná vážna psychická choroba dokáže človeka úplne položiť. Mnohí, ktorí si v práci povedia „Mám depku“ v skutočnosti ani nemajú tušenie, čo to pravá depresia je. Nikto jej nevedel opakovane pomôcť. Ani rodina, ani priatelia a dokonca ani psychiatri. Nakoniec jej však „pomohol“ Matej Čurko. Zrejme tým „pomohol“ viac sebe ako jej. Ľudia vedia len ukazovať prstom a súdiť, no nevedia pochopiť a pomôcť kým je čas. Keď sa už niečo stane a je neskoro potom nezmyselne krútia hlavami.

Nedovolím si ešte poznamenať, že aj v tomto prípade nehorázne zlyhali kompetentní, a to najmä polícia. Tak precízne a dopredu pripravovaná akcia sa skončila fiaskom. Toľko kukláčov a tajných policajtov nedokázalo zadržať jedného človeka?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?