3 dôvody absolútneho krachu ekonomiky

Autor: Jozef Kurty | 13.9.2011 o 19:53 | (upravené 13.9.2011 o 21:07) Karma článku: 13,20 | Prečítané:  2791x

Samotné slovo ekonómia má v sebe čosi logického. Cieľom tohto slova je ekonomické, teda šetrné a rozumné hospodárenie. Aj vy tomu tak chápete? Čím ďalej mám ale pocit a nie je to len pocit, že dnešná ekonómia má k týmto slovám ďaleko. Slovo ekonómia v skutočnosti nemá nič spoločné so šetrným a už vôbec nie rozumným hospodárením. Pokiaľ bude ekonómia založená na nezmyselných matematických modeloch, ktoré fungujú akurát tak na papieri, nikam sa nepohneme. Ako mi napísal jeden diskutér: Homo economicus ešte nebol videný na rozdiel od Yetiho. Ale prejdem k tým dôvodom...

 

Dôvod č.1: Zlý bankový systém neustáleho zväčšovania zadlženosti. Ak prídete do banky a požiadate o úver, hypotéku, alebo inú pôžičku, banka vám tieto peniaze poskytne na účet. Všetci ľudia si myslia, že tie peniaze idú z peňazí iných vkladateľov. T.j. ja si uložím do banky povedzme 10 000€ a vy si z tej istej banky 10 000€ požičiate. Logicky teda môžeme predpokladať, že banka zoberie môj vklad a požičia vám. To je nezmysel. Banka nepožičiava nikdy peniaze vkladateľov. Peniaze o ktoré je dopyt v pôžičkách, banka môže legálne vyrobiť pomocou systému čiastkových rezerv. Inými slovami ak si zoberiete hypotéku, nabehnú vám na účet peniaze, ktoré banka vyrobila v danom okamihu a v podstate nikde predtým neexistovali. Takto sa peniaze v ekonomike nafukujú. Pomocou komerčných bánk. Zdá sa vám to nepredstaviteľné? Tak inak. Na základe každého vkladu do banky, banka môže legálne vytvoriť 9 krát viac peňazí. Preto každá banka chce, aby ste mali vklad práve u nich. Aby sa váš vklad mohol stať rezervným základom na vytvorenie nových peňazí. Banka má totiž právo využívať tzv. leverage. (pomer). U väčšine ekonomík je tento pomer 9:1 ! Takže ak si vložím do banky 10 000€, môj vklad sa môže stať reálne základom na rozpožičanie až 90 000€ rôznym klientom, ak po nich bude dopyt. Tieto peniaze sú umelo vytvorené. Bez podloženia akejkoľvek reálnej hodnoty. Reálna hodnota je v podstate prísľub klienta, že pôžičku splatí.

„Každý v podvedomí vie, že banky nepožičiavajú peniaze. Keď si vyberáte peniaze z účtu, banka vám nepovie že nemôžete, lebo tie peniaze požičala niekomu inému.“ (Mark Mansfield, ekonóm)

To ale nie je ten hlavný dôvod krachu. Hlavným dôvodom je aplikácia úroku. Všetky peniaze, ktoré vznikajú v centrálnych a nafukujú sa v komerčných bankách musia byť splatené aj s úrokom! Úroky predstavujú pri dlhodobých hypotékach dokonca dvojnásobok požičanej sumy! Lenže všetky peniaze predsa vznikajú v bankách a banky vyžadujú splatenie úverov aj s úrokom. Odkiaľ sa zoberú peniaze na splatenie úrokov? Neexistujú.

Množstvo dlhov je oveľa väčšie ako všetky peniaze v obehu! Veľkosť dlhov voči bankám sa tlačením a nafukovaním nových peňazí len zväčšuje. To vedie k neustálym bankrotom a krachom (Tí, ktorí nemajú na splácanie). Tento systém je výhodný hlavne pre banky, človek sa stáva „nevoľníkom“ banky. V roku 2009 v čase vrcholiacej krízy, európske banky priznali čistý zisk: 394 miliárd €. Skúsme si položiť nasledujúce otázky: Prečo vytvárať peniaze ako dlh? Prečo nevytvárať peniaze, ktoré obiehajú trvale? Ako môže byť peňažný systém, závislý na exponenciálne neustálom raste, vôbec vytvoriť udržateľnú ekonomiku?

„Obávam sa, že bežnému občanovi by sa nepáčilo, keby im bolo vysvetlené, že banky môžu vytvárať a vytvárajú peniaze. A tí, ktorí ovládajú peniaze národa, riadia politiku vlád a vo svojich prázdnych rukách držia osud ľudí.“ (Reginalnd McKenna, Midlans Bank of England)

Dôvod č.2 Rozdelenie bohatstva v spoločnosti. Samozrejme už od pradávna existovali rozdiely medzi ľuďmi ktorí mali všetko a ľuďmi, ktorí nemali nič. Mám za to, že čím sú rozdiely medzi týmito ľuďmi väčšie, spoločnosť má bližšie k pádu.

Čo sa stane keď vlastní 5% ľudí 95% bohatstva v spoločnosti? Rozdiely sa každým rokom zväčšujú a po kríze z roku 2007 sú ešte väčšie. Musíme si uvedomiť, že je sú to práve masy obyvateľstva a stredná vrstva, kto poháňa celú mašinériu ekonomiky a spotreby. Keď si otvorím firmu na výrobu stoličiek potrebujem zákazníkov, ktorí mi budú tie stoličky kupovať. Dnes je situácia bohužiaľ taká, že z dôvodu rastúcej chudoby a zmršťovaniu strednej vrstvy neustále klesá spotreba a kúpyschopnosť obyvateľstva. A dokonca to prestal vykrývať aj dlh! Je to začarovaný kruh. Ak by sme ľuďom dali zarobiť viac peňazí, viac by míňali a tým pádom by viac sýtili spotrebu. Bol by aj vlk sýty aj ovca celá.

Priemerná mzda na Slovensku je vraj 790€. Z toho však má až 78% ľudí plat pod priemernou mzdou a z toho až 36% ľudí má plat na úrovni 400€ v hrubom! To už nehovorím o dôchodcoch, ktorí majú priemerne 350€, takže ani podľa EÚ nemôžu prežiť, lebo na život treba minimálne 500€. Lenže aj keby sme ľuďom dali zarobiť viac, nepomohlo by to. O tom už v poslednom bode.

Dôvod č.3 Ekonómia založená na exponenciálnom raste je odsúdená na zánik. V predchádzajúcom dôvode som použil výraz: aj vlk sýty aj ovca celá. Lenže ani to by nestačilo na záchranu ekonomiky. Ekonomika je totiž závislá na neustále sa zvyšujúcom tzv. exponenciálnom raste. Takže na to, aby bol aj vlk sýty aj ovca celá, musí byť vlk kŕmený čoraz väčšími dávkami...

Veď posúďte samy. Stačia vám na to elementárne znalosti z matematiky z 1. ročníka. Najvýznamnejším ukazovateľom vývoja ekonomiky je HDP. Ak HDP stúpa, tak vraj ekonomika napreduje. Výpočet HDP je nasledovný:

HDP = spotreba domácnosti + investície firiem + vládne nákupy + čistý vývoz

Na to, aby ekonomika neustále napredovala a každým rokom bolo HDP v kladných hodnotách musí byť logicky každým rokom súčet daného vzorca väčší. Ak nie je, HDP klesá a je to vraj zlé. Lenže na to, aby HDP stúpalo každým rokom musí byť každý rok väčšia spotreba, vyššie investície, väčšie plytvanie a pod. A to každým rokom viac a viac a viac a viac. Výsledkom je exponenciálny rast, alebo aj neustále sa zvyšujúci rast do nekonečna! Čo preboha dokáže rásť do nekonečna? Okrem zhubného nádoru asi nič. Inými slovami ak chceme za každú cenu zachovať rast HDP a teda aj ekonomiky, tak musíme každým rokom omnoho viac plytvať a konzumovať, a to všetkými prírodnými surovinami, čím v podstate sústavne devastujeme životné prostredie a pílime si pod sebou vlastný konár. Čo je na tom šetrné a ekonomické, že sa to opovažuje samo seba nazvať ekonómiou?

"Každý kto verí, že exponencionálny rast môže pokračovať do nekonečna je buď blázon, alebo ekonóm." (Kenneth Boulding, ekonóm)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?