Barbarstvo v Líbyi; Kde je objektívnosť médií?

Autor: Jozef Kurty | 24.10.2011 o 17:18 | (upravené 24.10.2011 o 22:39) Karma článku: 11,48 | Prečítané:  2106x

Posledné mesiace si pripadám ako v hlbokom socializme. „Bratský a mierumilovný Sovietsky zväz okamžite odsúdil hitlerovskú agresiu a hrdinsky sa postavil na stranu napadnutého poľského národa!“ A čo dnes? „Mierumilovné NATO pod záštitou humanitárneho bombardovania pomáha hrdinským rebelom, ktorým sa konečne podarilo barbarsky zabiť toho hnusného tyrana, despotu, masového vraha, teroristu a neviem čo ešte. Za spravodlivosť a demokraciu!“

Tak a teraz ste naozaj slobodní a máte demokraciu. Užite si to a vážte si to! Poďakovať nám môžte neskôr. (NATO)Tak a teraz ste naozaj slobodní a máte demokraciu. Užite si to a vážte si to! Poďakovať nám môžte neskôr. (NATO)

 

Dnes s odstupom času vieme, že Sovietsky zväz nebol v žiadnom prípade hrdinský, ale spolu s Hitlerom si rozdelili zbedačené Poľsko. Pre istotu ešte vystrieľali pri Katyni všetkých poľských dôstojníkov. Ako budú budúce generácie pozerať na tieto dnešné správy o šírení „demokracie“ prostredníctvom „humanitárneho“ bombardovania? Ako budú pozerať na brutálnu vraždu Kaddáfiho a vystavovanie jeho mŕtveho tela v mrazáku? Nebudú nás rovnako odsudzovať, ako my odsudzujeme sovietske monštrum? Veď robíme presne to isté. Média nám ukazujú len pohľad z jednej strany. Za komunizmu to boli zlí imperialistidobrí komunisti, dnes sú tu zlí teroristidobrí šíritelia demokracie a prosperity.. Komunisti púšťali Angeliku a dnes nám púšťajú Šeherezádu...

Chcem preto napísať to, čoho naše média neboli schopné. Nechcem sa nijako zastávať Kaddáfiho a nemyslím si, že bol svätec. Chcem len napísať pár vecí o ňom a o tom, čo urobil pre Líbyu a či si za to zaslúžil si takú smrť? Všetky moje poznatky pochádzajú od ľudí, ktorí v Líbyi žili a pôsobili. Napr. slovenský lekár Pavol Vencel pracoval v Líbyi niekoľko rokov a osobne sa niekoľkokrát rozprával aj s Kaddáfim. O krajine napísal knihu. (Salám Alejkum Líbya). O čom teda títo ľudia hovoria?

Zaujímavosti: Kaddáfi sa dostal k moci po prevrate v roku 1969, kráľ Idris I. utiekol do Turecka. Kaddáfi znárodnil ropný priemysel a vybudoval z Líbye najvyspelejší štát v Afrike. Líbyjčania nikdy nekradnú a nedokázali pochopiť, ako niekto môže niečo ukradnúť z obchodu. V Líbyi nie sú žobráci a bezdomovci. Autá ľudia nezamykajú. Skoro každá rodina má auto. Benzín je 5x lacnejší ako šálka kávy. Krajina nemá železnice. Potraviny sa dovážajú z Európy (Španielsko, Švajčiarsko, Holandsko) Holanďania tu vybudovali aj zavlažovacie poľnohospodárstvo. Potraviny sa dovážajú z rôznych kútov sveta, pre zaujímavosť človek ktorý žil v Líbyi napísal: „Maslo som jedol z 28 krajín sveta, dokonca aj z Nového Zealandu.“ Krajina má dlh 3,3% HDP najnižší na svete. (Slovensko po prijatí Eurovalu 70%)

Školstvo: Je na vysokej úrovni. Pred Kaddáfim bola negramotnosť na úrovni 95%. Kaddáfi dal do školstva v rokoch 1970 - 77 takmer 500 mil. dinárov. Školstvo je zadarmo ako aj všetky pomôcky a učebnice (žiaci majú učebnice aj v škole aj doma, takže ich nemusia nosiť v taškách). Rodičia, ktorých deti chodia na vysokú školu dostávajú príspevok od štátu.

Zdravotníctvo: Pred Kaddáfim ľudia v Líbyi bežne zomierali na infekčné choroby. Dojčenská úmrtnosť bola obrovská. Na jedného lekára pripadalo 10 000 obyvateľov r. 1955. Po príchode Kaddáfiho už v roku 1985 na jedného lekára pripadalo 450 pacientov. Zdravotníctvo je na vysokej úrovni, lekári sú prevažne z Maďarska. Všetky lieky musí predpísať lekár a sú zadarmo. Ak niekto potrebuje nejaký zákrok, ktorý v Líbyi nie je dostupný, štát preplatil všetky náklady na liečbu v zahraničí. (prevažne v Taliansku)

Bývanie: Pred Kaddáfim väčšina obyvateľov bývalá v chatrčiach a stanoch, resp. rozbitých domoch. Starý režim to riešil tak, že žobrákov skrýval pred očami zahraničných návštev. Počet bytov bol sotva 300 000. Po Kaddáfim sa právo na dom v Líbyi uzákonilo ako zákl. ľudské právo. (Sám Kaddáfi sa narodil do rodiny bez domova) Zároveň sa vystavil zoznam bytov, ktoré sa nevyužívali, alebo ich majiteľ nezákonne zbohatol. Tieto byty boli pridelené chudobným. Tým ktorí mali mzdu pod 100 dinárov boli odpustené všetky dlhy voči štátu. V roku 1990 sa skončila výstavba komplexu 460 000 bytov. Týchto komplexov bolo po celej Líbyi asi 16. Na bývanie Kaddáfi vyčlenil 7-10% HDP.

Osobný život Kaddáfiho: Narodil sa v malej dedine neďaleko Sirty, v chudobnej, beduínskej rodine. Do školy chodil každý týždeň pešo 20Km. Bol jeden z najlepších študentov. Kaddáfi mal jedinú manželku Safiu, s ktorou mal 7 vlastných a 5 adoptívnych detí. Jedno adoptívne dievčatko zomrelo v roku 1986 po americkom bombardovaní Líbye.

Média najmä v posledných dňoch zdôrazňujú Kaddáfiho teroristickú minulosť a útoky na lietadlo Lockerbie, pri ktorom zahynulo 270 nevinných ľudí. Bol to ohavný čin, ktorý s obľubou novinári momentálne využívajú. Napriek tomu aj v tejto oblasti sú pochybnosti. Objavujú sa iné teórie. Na palube boli totižto 4 agenti CIA, ktorí údajne prevážali heroín a veľký obnos peňazí. Americká tajná služba oficiálne obvinila z tohto činu Irán. Briti však Líbyu. (zdroj: wikipedia) V každom prípade Kaddáfi mal motív na tento čin – bombardovanie Líbye, pri ktorom zahynul aj člen jeho rodiny. Zrejme to aj urobil, no ak chceme byť objektívni, mali by sme spomenúť aj tieto skutočnosti nevyhlasovať to za 100% fakt. Médiám založeným na senzácií je to očividne jedno.

Nepriatelia Kaddáfiho: Oficiálna podpora diktátora sa pohybovala na úrovni 70%. Ľudí si Kaddáfi získal najmä sociálnymi výhodami, ktoré im poskytol. Proti Kaddáfimu boli najmä ľudia, z oblasti tzv. arabských socialistov. Do Líbye chodili černosi za prácou z celej Afriky. Títo nacionalisti nenávideli černochov. (Všimnite si, že medzi rebelmi nie sú takmer žiadni černosi). Napriek tomu média tento fakt ignorovali a všetky zábery boli len na zopár rebelov, pričom dominantné obyvateľstvo podporujúce Kaddáfiho nám neukázali. Napriek tomu o rebeloch si môžete urobiť vlastnú mienku už zo samotnej barbarskej popravy Kaddáfiho.

Chcem sa len opýtať všetkých kompetentných či je toto objektívnosť médií? Odsudzovať diktátora za jeho činy je jedná vec, no objektívne spomenúť všetky fakty a ukázať aj druhú stranu mince je vec druhá. Čo bude s Líbyou teraz nevedno. Ako prebiehajú masívne oslavy v krajine si môžete pozrieť tu.

Zisky z ropy nepoznajú morálku. Cesty k miliardám pokrývajú strašné obete.“ Kaddáfi

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?