Štáty platia 600 krát väčšie úroky než banky

Autor: Jozef Kurty | 5.1.2012 o 23:15 | (upravené 5.1.2012 o 23:21) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  968x

Zatiaľ čo mi chudobnieme a dennodenne počúvame z úst politikov o šetrní, štátnom deficite, úrokoch a dlhoch, niektorí si mydlia ruky a počítajú zisky. Štáty si požičiavajú peniaze od súkromných inštitúcií, nazývaných banky. Tie držia v šachu osudy miliónov ľudí, pretože tieto peniaze musia byť splatené s krutým úrokom. Nie je to paradox? Banky sú hierarchicky vyššie ako vlády?

 

Americká centrálna banka FED tajne požičala súkromným, komerčným bankám 1200 miliárd dolárov za úrok 0,01%. Tí tieto peniaze ďalej rozpožičajú štátom. Uviedol to francúzsky denník Le Monde. (zdroj: tu)

Úroky pre štáty sa pritom v týchto neistých časoch krízy pohybujú na úrovni 6 – 9%. Takže ekonomiky štátov, si musia požičiavať v časoch veľkých úsporných opatrení so 600 – 800 krát vyšším úrokom, ako boli tieto peniaze poskytnuté bankám centrálnou bankou. Samozrejme potreba splatenia peňazí s úrokmi sa odrazí vo vyšších daniach v štáte, v menších dôchodkoch a iných úsporných opatreniach o ktorých dennodenne počujeme. Cez prepúšťanie po škrty v sociálnych oblastiach. Otázkou ostáva: Prečo štát musí ožobráčiť životy tisícom a miliónom ľudí len preto, aby mal na splatenie dlhov s krutými úrokmi súkromným inštitúciám?

Problém je v aplikácií úrokov, takže v konečnom dôsledku sa dlh nikdy nedá splatiť a bankrot je preto logickou súčasťou každej ekonomiky. Ak si zoberiete že všetky peniaze vytlačí centrálna banka, tie peniaze sa nafúknu a rozpožičajú cez komerčné banky, tie chcú splatenie dlhov s úrokmi, tak to čo treba vrátiť je pôžička aj úrok. Lenže peniaze na úrok neboli vytvorené. Môže ich vytvoriť len banka a tá ich opäť dá do obehu s úrokom.

Jednotlivé štáty si požičiavajú od bánk peniaze s úrokmi, ktoré v konečnom dôsledku nie je možné splatiť, pre prostý matematický zákon: Množstvo dlhov je väčšie ako všetky peniaze v obehu a s požičiavaním týchto peňazí s úrokom sa tento pomer len zväčšuje.

Prečo je to tak? Položme si logickú otázku: Prečo si štáty požičiavajú peniaze od súkromných bánk a splácajú ich s veľkými úrokmi? Prečo si netlačia vlastné peniaze bez úrokov? Na tieto otázky ťažko odpovedať. Z tohto vyplýva, že banky majú väčšiu moc ako samotné vlády. Môžeme potom dôverovať politikom a všetkým okolo? Rotschild raz povedal: „Zverte mi kontrolu nad peniazmi národa a bude mi jedno, kto robí zákony.“ Obávam sa, že mal pravdu, lebo finančná moc už dávno prerástla v štátne záujmy a vidno to na každom kroku.

Aplikácia úroku bola v staroveku a v stredoveku považovaná za najťažší zločin. V starovekom Ríme sa tradovalo, že ak by náhodou niekto jediný začal požičiavať zlaté mince s úrokom, v konečnom dôsledku by sa musel stať majiteľom všetkých peňazí on. Naproti tomu do zlatých mincí v Ríme primiešavali iné kovy a tým pádom strácali ostatné mince na hodnote. Išlo o istú formu inflácie. V Ríme na konci chcel každý žiť na úkor niekoho. Spoločnosť bola presýtená otrokmi, prostitútkami, zloduchmi a bohatou aristokraciou. To napokon znamenalo úpadok a nástup doby temna.

Dnes niekoľko miliárd ľudí robí na najbohatší sektor zemegule – finančníctvo a banky. Títo ľudia, ktorí majú patent na tvorbu peňazí, držia v šachu nás ostatných a zrejme majú aj nesmierny vplyv v politike a médiách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?