Konšpirácie nielen vymývajú mozog ale aj ničia vzťahy

Autor: Jozef Kurty | 24.11.2017 o 13:22 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  584x

Ako bývalý konšpiračný teoretik sa do toho trochu vyznám. Aj ja som hltal dávnejšie všetky tie žvásty a blbosti aj keď priznávam, že k paranoidnej žido-jašteričej lobby, ktorá ma sleduje 7/24 som až neklesol. 

Našťastie mi možno dozrelo kritické myslenie a možno som pochopil, že za svoju lenivosť, pohodlnosť a dlhší pokojný spánok si môžem sám. Neobviňujem z toho tajné sprisahanie, sionistických mudrcov ani Sorošové mimovládky. :D

   Napriek tomu existujú v našej oblasti ľudia, a je ich čoraz viac, ktorí zrejme za svoju celoživotnú mizériu radi vinia všetkých naokolo najlepšie tých, s ktorými nie sú v kontakte a ani ich nikdy naživo neuvidia (napr. moslimskí imigrant v Kysuckom Novom meste). Napriek tomu je slovenský sever ako taliansky juh. Bašta nacionalizmu. Horšie je to, že konšpirácie ničia vzťahy! Osobne poznám niekoľko takýchto prípadov. Neverili by ste koľko párov sa dokázalo aj po dlhých rokoch rozísť len z toho dôvodu, že jeden člen podľahne ťažkej paranoji a závislosti na konšpiráciách. To odhalenie domnelej svetovej pravdy je také silné, že človek má pocit, že objavil svätý grál. Jedine on (a pár tisíc vyvolených) pochopili pravdu sveta z pár videí a pseudočlánkov z periodika Zem a Vek.

   Je to ako sekta. Príznaky to má podobné a vymytie mozgu rovnaké. Jedná sa o ťažkú závislosť, dokonca vyššiu ako keby ste boli na heráku. Psychiatria dokázala, že človek a jeho okolie závislý na heráku si aspoň uvedomuje, že herák je návyková látka, a teda je to problém. Lenže človek závislý od sekty nemá ten pocit, že existuje nejaká látka, ktorá stimuluje jeho mozog a pocity.

   V mojom okolí sa už viacerým známym (bližším aj vzdialenejším), rozpadli aj dlhoročné vzťahy s frajerkami práve kvôli tomu. Akokoľvek to znie komicky a mnohí sa asi chytáte za hlavu. Lenže ono to žena je nežná bytosť. Potrebuje pohladenie, nehu a milované reči. Takže nie každá žena má náladu počúvať v kuse o sprisahaní bankárov, skupine Bilderberg a proruskú propagandu, kde Putin je najlepší štátnik sveta. (Hneď po King Čong-Unovi).

   Ďalej je tu odlúčenie. Muž odíde pracovať do cudziny (samozrejme do Nemecka) a frajerku nechá tu. Tá si potom zapne Facebook a na jeho nástenke nevidí nežné srdiečka pre svoju lásku, ale namiesto toho fotku Putina na ruskom medveďovi. Samozrejme nasleduje článok aká je Rusko krásna Zem. Pritom to píše cez americký Facebook s nickom v ruskej azbuke z bývalého západného Nemecka. Akokoľvek to znie paradoxne, ale na ženu, ktorá túži po nehe a sladkých rečiach to zrejme nevplýva najlepšie. Najmä ak pri videotelefonátoch nad vami visí ruská vlajka a vy nesedíte v ruskej Dume, ale v paneláku v Mníchove, popíjate Weisserbier a jete Chicken burger s mekáča. A na miesto sladkých rečí a vyznávaní lásky hovoríte o najnovšom „krásnom“ prejave Vladimíra Vladimiroviča. 

   Ďalší prípad bol frajer jednej mojej známej. Chodili spolu v celku dlho, skoro 4 roky. Keď zrazu podľa jej slov, „frajerovi začína drbať.“ Tým drbaním myslela náhlu zmenu správania, ktorá pretrvávala niekoľko mesiacov. Nechápal som tomu až kým dotyčný zhodou okolností nekomentoval na Facebooku príspevok, ktorý jej sestra zdieľala a mne to ukázalo. Príspevok sa týkal nejakej ekonomickej témy ohľadom hypoték, kde dotyčný pridal v skutku „originálny“ koment. Citujem: „Nech zdochne tá Rotschildovská sviňa aj s celou jeho rodinou.“ Komentár síce nijako nesúvisel s článkom o úrokových sadzbách hypoték, no jasne som vedel ktorá bije. Chalan sa pomiatol. Aj jeho ex-frajerka mi jasne potvrdila, že to s ním bolo na nevydržanie. Jeho paranoja nemala konca.

   Prečo mladí ľudia podľahnú takýmto paranojam? No nie som sociológ, ale jednoznačne to pramení z ich neschopnosti vzdelávať sa a študovať. Je vždy ľahšie prečítať si článok z ruského webu, ako čítať stovky strán rôznej literatúry. Konšpirácie majú na mnohých ľudí (najmä mladých) zhubný vplyv rovnako ako sekta, keď dotyčný podľahne slepej viere v nejaký vyšší cieľ. Rovnako stráca zmysel pre racionalitu, kritické myslenie a logickosť a komplexnosť argumentov sa stráca v útržkových nezmyselných faktoch. Jediným riešením môže byť akurát obšírne vzdelávanie a vedenie žiakov od mala kriticky myslieť, pracovať so zdrojmi a literatúrou. V neposlednom rade je živnou pôdou pre konšpirácie sociálna neistota a samozrejme polarizácia spoločnosti spojená so závisťou. „Prečo si ja nemôžem dovoliť kúpiť byt a luxusné auto? Za to nemôžem predsa ja ale niekto druhý, kto mi robí život horším...“ a pod.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mám strach, dal ma sledovať Marian Kočner

O čom hovorí sledovanie novinárov.


Už ste čítali?